Pracownicze Plany Kapitałowe – jak przygotować firmę do obsługi nowego systemu emerytalnego

Project Description

Już od 1 lipca 2019 roku firmy zatrudniające powyżej 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (tzw. PPK). Jest to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę skierowany do ponad 11 milionów pracowników. Jak firmy, które korzystają już z narzędzi informatycznych HR, mogą przygotować się do obsługi PPK?  

PPK  w praktyce

PPK to pierwszy o takiej skali dodatkowy program oszczędnościowy, skierowany do wszystkich zatrudnionych płacących składki na ZUS, bez względu na rodzaj i formę ich zatrudnienia. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów, środki zgromadzone w ramach programu mają zwiększyć bezpieczeństwo finansowe Polaków, a po zakończeniu okresu aktywności zawodowej, będą uzupełnieniem świadczeń z systemu powszechnego, co w konsekwencji ma przełożyć się na wyższe świadczenia emerytalne w przyszłości. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie PPK etapami. To oznacza, że już 1 lipca 2019 roku do programu przystąpią pracodawcy zatrudniający powyżej 250 pracowników, a małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych dołączą do nich w roku 2021.

Jak przygotować firmę do obsługi PPK?

Biorąc pod uwagę, że PPK tworzyć będą pracodawcy, a wszyscy pracownicy zostaną do niego zapisani automatycznie, polskie przedsiębiorstwa już dzisiaj muszą przygotować się na wdrożenie obsługi tego programu. W najbardziej uprzywilejowanej sytuacji są te firmy, które korzystają już z narzędzi informatycznych wspierających procesy HR. Zwłaszcza organizacje posiadające już w swoich strukturach systemy informatyczne, takie jak SAP HCM. Dlaczego? W ich przypadku sytuacja jest po prostu o tyle mniej skomplikowana, że nie muszą ponosić ryzyka związanego z projektowaniem dedykowanego rozwiązania od podstaw. Wystarczy, aby do istniejącego systemu SAP HCM wdrożyły skalowalne rozszerzenie, formę gotowej „nakładki” do zarządzania procesami PPK. I tu z pomocą przychodzi nowe rozwiązanie Gavdi PPK – narzędzie, które jest gotowe do użycia natychmiast po instalacji pakietu w systemie SAP klienta.

Gavdi PPK – jedno narzędzie, wiele korzyści

Korzystając z Gavdi PPK firmy będą mogły z poziomu jednego systemu wykonywać szereg czynności, między innymi rejestrować przystąpienie do programu PPK, aktualizować dane osobowe oraz adresowe, zmienić wysokość składek dodatkowych, a także zarządzać wypowiedzeniem udziału w programie przez uczestnika. Gavdi PPK to również wsparcie w zakresie raportowania, które w znacznym stopniu usprawni pracę firmowym działom HR.

Dużą zaletą wdrożenia Gavdi PPK jest także możliwość integracji z innymi rozwiązaniami HR w systemie SAP. Wprowadzając więc zmiany w obszarze zarządzania świadczeniami emerytalnymi pracowników, można pomyśleć o jednoczesnym wdrożeniu rozwiązań informatycznych do prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej w formie elektronicznej. Dzięki takim zintegrowanym działaniom firma będzie w pełni przystosowana do nowych wymogów prawnych dotyczących eDokumentów oraz PPK i bez obaw wkroczy w nową rzeczywistość prawno-organizacyjną, obowiązującą od 2019 roku.

Autor: Szymon Knobloch, Członek Zarządu, Dyrektor Konsultingu Gavdi Polska

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak więcej o systemach informatycznych HR do obsługi procesów związanych z PPK, zapisz się na bezpłatne konsultacje z ekspertem Gavdi!  Zapisz się na konsultacje

 

Project Details

  • Date 15. February 2019
  • Tags Artykuły

Podziel się informacją o wydarzeniu ze swoimi znajomymi!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Back to Top