Optymalizacja HR nie musi być rewolucją, czyli jak unowocześnić procesy kadrowe krok po kroku?

Project Description

Optymalizacja HR nie musi być rewolucją, czyli jak unowocześnić procesy kadrowe krok po kroku?

 

Inwestycje w technologie nie ominą nikogo. Branża HR zdaje sobie z sprawę z potrzeby korzystania z innowacyjnych rozwiązań. Jednak w dalszym ciągu wiele zarządów i menadżerów patrzy na ten proces z obawą – myśląc o nim, jak o gwałtownej rewolucji, która wymaga ogromnych nakładów finansowych i czasu. Jak w takim razie modernizować firmę lub dział stopniowo, mniejszymi krokami, aby w rezultacie osiągnąć oczekiwane korzyści?  

Aktualnie dostępna technologia może usprawnić nawet pojedyncze procesy, tym samym pozwalając na zrównoważoną ewolucję działania, bez obciążania firmy dużymi kosztami. Chcąc unowocześnić obszar HR, warto przyjrzeć się dwóm procesom – zarządzaniu szkoleniami oraz procesom przyznawania podwyżek i premiowania pracowników. Nowoczesne rozwiązania IT mogą wspierać menedżerów i specjalistów HR w budowaniu efektywnego systemu szkoleń, jego skutecznym administrowaniu, wspieraniu indywidualnego rozwoju pracowników, jak również w sprawnej realizacji często uciążliwego i długotrwałego procesu przeglądu wynagrodzeń oraz ustalania i wypłacania premii związanych z wydajnością pracowników. Właśnie od tych dwóch obszarów można rozpocząć stopniową transformację cyfrową firmy.

Inwestycja w szkolenia i rozwój pracowników

Powszechnie wiadomo, że odpowiednio wykwalifikowani i kompetentni pracownicy to klucz do sukcesu każdej firmy. Dlatego narzędzia IT usprawniające zarządzanie szkoleniami i rozwojem pracowników są bardzo ważne i potrzebne. Dzięki nim specjaliści HR mogą skuteczniej budować plan i budżet szkoleń, dbać o systemową obsługę uczestnictwa, wnioskowanie i udział w szkoleniach zarówno stacjonarnych, jak i e-learningowych. W ten sposób firma może łatwiej zadbać o dedykowaną ścieżkę rozwoju i dostęp do kursów w katalogu szkoleń ustalając plan nauki i cele rozwojowe zgodnie z zakresem odpowiedzialności i potrzebami pracownika na jego bieżącym stanowisku jak i pod kątem przyszłego rozwoju.

Dzięki nowoczesnym narzędziom można także przygotowywać i realizować różnorodne testy, egzaminy i ankiety, a w ramach społecznego uczenia się, pracownicy mogą korzystać z wymiany wiedzy, polecaniu wartościowych szkoleń czy możliwości pracy on-line z innymi uczestnikami szkoleń. Dzięki takim funkcjom, firmy mogą zarządzać szkoleniami w sposób ujednolicony, optymalny i nowoczesny.

Efektywne i nowoczesne procesy podwyżkowe i premiowe

Wynagrodzenia i premie pracowników, szczególnie w branżach związanych z dostarczaniem usług, to jedna z poważniejszych pozycji budżetowych, dlatego warto tutaj rozważać wszelkie optymalizacje w zakresie zarządzania zarówno środkami jak i samym procesem. Inwestycja może przynieść wiele korzyści – od optymalizacji rozdziału budżetów poprzez inteligentne podpowiadanie kwot czy też sygnalizowanie przekraczania dostępnego budżetu, modelowych widełek czy standardowej wysokości premii lub podwyżki. Nowoczesne narzędzia IT pomagają ustanowić faktyczne połączenie pomiędzy strategią biznesową a systemem wynagradzania w firmie, wzmacniając tzw. kulturę „pay-for- performance” opartą na nagradzaniu pracowników  w powiązaniu z wynikami ich pracy.

Nie do pominięcia jest także aspekt poufności i bezpieczeństwa informacji o wynagrodzeniach pracowników. Przejście od rozsyłania arkuszy Excel wypełnionych wrażliwymi danymi, uzupełniania ich przez wiele osób i scalania do pracy wszystkich użytkowników procesu w jednym systemie, poza który nie wychodzą żadne dane, to przejście w nowy wymiar realizacji tego procesu.

Małe zmiany mogą przynieść duże korzyści. Wdrożenie narzędzi IT w obszarze zarządzania szkoleniami oraz w procesie przyznawania podwyżek i premiowania pracowników to inwestycje, które w znacznym stopniu usprawnią codzienną pracę i poprawią komfort działania specjalistów HR, menedżerów i pracowników.

Autor: Teresa Olszewska – Prezes Zarządu Gavdi Polska S.A., firmy dostarczającej usługi związane z rozwiązaniem SAP HR i SAP SuccessFactors. Ekspert w dziedzinie rozwiązań do zarządzania kapitałem ludzkim.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak poprawa tych procesów może usprawnić zarządzanie talentami w Twojej firmie pobierz e-book Gavdi, z raportem o stanie procesów szkoleniowych i premiowych w Polskich firmach!  Pobierz E-book

Project Details

  • Date 16. July 2018
  • Tags Artykuły

Podziel się informacją o wydarzeniu ze swoimi znajomymi!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Back to Top