HR prosto z chmury trendem, który buduje przewagę w biznesie

Project Description

Powszechny postęp technologiczny wpływa bezpośrednio na sposób prowadzenia biznesu, co jednocześnie przekłada się na funkcjonowanie i znaczenie działów HR. Z danych Deloitte wynika, że już 56 proc. firm wdraża cyfrowe rozwiązania. Wśród nich są także technologie oparte na cloud computingu, które pozwalają na sprawniejsze dostosowywanie biznesu do realiów rynkowych oraz efektywniejsze wykorzystywanie istniejących zasobów w firmie. Teresa Olszewska, prezes zarządu Gavdi Polska, analizuje ten trend i jego wpływ na transformację działów HR.

Twój HR prosto z chmury

Firmy inwestują w nowoczesne rozwiązania wspierające obszar HR, ponieważ umożliwiają one budowanie przewagi konkurencyjnej. Obecnie technologia wspiera nie tylko obszary kadr, płac, czasu pracy czy tzw. ‘miękkiego’ HR (rekrutacja, cele, oceny, rozwój, szkolenia), ale również zupełnie nowe obszary, o których kilka lat temu nikt nie mówił. Jest to na przykład  mentoring, well being pracowników, budowanie zaangażowania czy też dbanie o ‘doświadczenie pracownika’.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w badaniu Deloitte, 33 proc. organizacji wskazało, że korzysta już z nowoczesnych rozwiązań, takich jak aplikacje oparte o sztuczną inteligencję. A do 2020 r. 30 proc. światowych przedsiębiorstw średniej i dużej wielkości zainwestuje w technologie do administracyjnego zarządzania zasobami ludzkimi i talentami w chmurze. Co ważne, w Polsce aż 74 proc. firm uważa cyfryzację HR za bardzo ważny element swojej struktury korporacyjnej.

Wartość biznesowa chmury

Technologia przekształca każdy obszar HR. A im powszechniej firmy będą wykorzystywać chmurę obliczeniową i automatyzację, tym efektywniej będzie wykorzystywany czas pracowników odpowiedzialnych za poszczególne zadania.

Technologia chmurowa daje liczne możliwości ułatwiające codzienną pracę HR-owca, menedżera i pracownika. Firmy otrzymują bowiem całościowe, profesjonalne środowisko do rozwoju swojego biznesu, obejmujące infrastrukturę, aplikacje i usługę. W przypadku rozwiązania Gavdi HR Cloud są to subskrypcje na rozwiązania SAP SuccessFactors oraz nasze autorskie dodatki, które umożliwiają profesjonalną obsługę dowolnego obszaru HR – zarówno ‘twardego” jak i ‘miękkiego’ – bez względu na lokalizację pracowników i czasu aktywności uczestników danych procesów. Jest to rozwiązanie dostosowane szczególnie do organizacji, które chcą otrzymać od jednego dostawcy kompleksową obsługę HR na światowym poziomie, umożliwiającym sprawniejsze funkcjonowanie organizacji.

Widać to na przykładzie usprawnień związanych z zarządzaniem czasem pracy, w tym jego planowaniu. Łatwiejsze jest też wykonywanie wielu czasochłonnych zadań, takich jak monitorowanie obecności, wydajności, nadzorowanie wypłaty wynagrodzeń, wprowadzanie i sprawdzanie danych czy też inne manualne prace. Z kolei algorytmy kontrolne poprawiają dokładność i zmniejszają liczbę ewentualnych błędów merytorycznych, co znakomicie zwiększa komfort pracy oraz bezpieczeństwo pracodawcy wobec organów zewnętrznych, np. w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Pozwala to zredukować zarówno wewnętrzne nakłady administracyjne, jak i ryzyko grzywny za nieprawidłowości w zakresie organizacji czasu pracy.

Jeśli ktoś wciąż ma obawy związane z bezpieczeństwem procesów w chmurze, to warto zwrócić uwagę na fakt, że Departament Obrony USA planuje swoją infrastrukturę IT przenieść do chmury w ciągu najbliższych 10 lat. Cloud computing planuje także wdrożyć Pentagon, który chce przeznaczyć na to 10 mld USD. Swoje dane w chmurze od pewnego czasu przechowuje także amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA).

Rosnąca rola HR-ów

HR ma krytyczne znaczenie dla sukcesu firmy, ponieważ odpowiada za zbudowanie, utrzymanie i ciągłe doskonalenie środowiska pracy i komunikacji, które w każdym miejscu i na każdym poziomie ma wesprzeć pracowników, menedżerów i zarząd w realizacji ich celów biznesowych. Bez technologii jest to nie do zrobienia. Nowoczesne rozwiązania IT dostarczają metody, narzędzia, najlepsze praktyki wpływające bezpośrednio na efektywność całych procesów i ich indywidualnych uczestników.

Zachęcamy też do zapoznania się z raportem „Twój HR prosto z chmury”, w którym znajdują się wskazówki, na co zwracać uwagę przy wdrażaniu chmury do HR. Mogą go Państwo pobrać tutaj. 

Teresa Olszewska, Prezes Zarządu Gavdi Polska

 

Podziel się informacją o wydarzeniu ze swoimi znajomymi!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Back to Top